Čtvrtek, 23 května, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeUdálostiVlastnit historickou památku dnes není problém, obnovit ji však chce velkou vytrvalost

Vlastnit historickou památku dnes není problém, obnovit ji však chce velkou vytrvalost

Rekordních 32 historických skvostů zabojuje o titul Kulturní památka roku – Fénix

Chcete se stát vlastníkem historické památky v podobě zámku, zámečku, či dokonce kostela? Dnes už žádný problém. Obnovit, zrekonstruovat a dodat národní kulturní památce zašlý lesk a slávu, to už ale vyžaduje obrovskou dávku trpělivosti, odhodlání, nadšení pro věc a samozřejmě i finance. Své o tom vědí i vlastníci 32 historických skvostů z řad soukromých majitelů, občanských sdružení či samospráv, kteří se pustili v uplynulých letech do jejich obnovy a letos se ucházejí o prestižní ocenění ze strany odborné i široké veřejnosti. Lednová uzávěrka přihlášek do 15. ročníku soutěže Kulturní památka roku – Fénix s sebou přinesla rekordní počet přihlášených památek, jejichž proces obnovy či restaurování byl ukončen v letech 2020 a 2021. Mezi přihlášenými historickými skvosty se letos nacházejí i zajímavé technické národní kulturní památky z celého Slovenska. Každá z památek v sobě skrývá svůj vlastní kouzelný příběh protkávaný dějinami, který však nejednou poznamenaly nejen devastační zásahy přírodních živlů, ale mnohdy i strojů a necitlivý přístup původních vlastníků. Každá z nich ovšem právě díky současným majitelům povstala doslova jako bájný pták Fénix z pomyslného popela a pohled na ně opět přináší potěšení. Své o tom vědí, i zástupci loňského dvojnásobného vítěze ocenění Kulturní památka roku – Fénix z zámečku v obci Fintice.

Z 32 projektů 12 laureátů
Po úspěšné uzávěrce přihlášek čeká odbornou porotu složenou ze špičkových odborníků z řad architektů, restaurátorů, znalců dějin, či zástupců památkových úřadů a odboru ochrany památkového fondu MK SR, spolu se zástupci partnerů a spoluorganizátorů soutěže, společnosti SPP a Nadace SPP v nejbližších . Z 32 předložených projektů nominují 12 památek. Ty zabojují o hlas odborníků. „Když vybíráme ty, které by měly uspět a získat cenu Fénixu, tak vybíráme z různých aspektů. Od té nejpřísnější odbornosti, zvládnutí rekonstrukce a restaurátorských prací, až po to, jaký má památka vliv na své okolí a radost jejích návštěvníků z toho, u jak krásného objektu se nacházejí. Každá památka má svůj příběh historický a poté má příběh své obnovy. Oba pohledy jsou velmi přitažlivé. Určitě ten objektivní historický příběh dominuje, ale i ten malý příběh, příběh její obnovy, je velmi důležitý,“ říká o kritériích na laureáty ocenění Ladislav Snopko, člen odborné poroty soutěže Kulturní památka roku – Fénix a zároveň člen správní rady Nadace SZP, která v rámci 15. ročníku převzala odpovědnost za organizaci soutěže a zavedla do procesu soutěže několik novinky. Do soutěže se tak poprvé přihlašovali majitelé památek online, soutěž má nové logo a novou informační web stránkou kpr-fenix.sk. Právě na této webové stránce bude od března probíhat i hlasování veřejnosti o nejkrásnější obnovenou památku ze všech přihlášených projektů. Vítěz veřejného hlasování získá cenu „Kulturní památka roku – Cena Nadace SZP“. „SZP prostřednictvím své Nadace přispívá nejen reálně k obnově památek, ale také duchovně a to právě prostřednictvím ceny Fénix. Myslím si, že jde o prezentaci památek veřejnosti tím nejlepším možným způsobem,“ potvrzuje Ladislav Snopko v návaznosti na fakt, že právě SZP a Nadace SZP v uplynulých letech přispěly k záchraně více než 260 slovenských památek částkou převyšující 16 milionů eur.

Ocenění vytrvalosti, trpělivosti, ale i odvahy
Vyhlašovatelem soutěže Kulturní památka roku – Fénix je Ministerstvo kultury SR, spolu s Nadací SPP a partnery soutěže SPP a RTVS. Laureáti 15. ročníku získají osvědčení o udělení ceny Kulturní památka roku – Fénix přímo z rukou ministryně kultury SR a také finanční odměnu od generálního partnera soutěže Nadace SPP ve výši 10 000 eur. Slavnostní vyhlášení vítězů je plánováno na květen 2022. A hostitelem soutěže bude Kubínyiovský zámeček ve Vyšném Kubíně, hrdý vítěz a držitelem ocenění Fénix za rok 2021 v kategorii „mimořádný počin při obnově a restaurování kulturní památky“.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články