Neděle, 21 července, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeUdálostiAfD bude pod dohledem zpravodajských služeb

AfD bude pod dohledem zpravodajských služeb

Německý správní soud v Kolíně nad Rýnem v úterý rozhodl, že německé zpravodajské služby jsou oprávněny vykonávat dohled nad krajně pravicovou stranou Alternativa pro Německo (AfD). Soud tím zamítl žalobu AfD.

TASR 09.03.2022 06:45 AfD, Alternativa pro NěmeckoFoto: SITA/AP, Michael Probst
Správní soud v Kolíně nad Rýnem vynesl své rozhodnutí v dlouhotrvajícím sporu s AfD pět měsíců po celostátních volbách, ve kterých tato strana zaznamenala sice ztrátu, ale stále solidních 10,3 procenta hlasů.

Soud v úterý konstatoval, že uvnitř strany spatřovat dostatek indicií o skutcích, kterou jsou v rozporu s německou ústavou. Soudci zjistili, že tvrdá pravicová frakce v rámci AfD, známá jako Der Flügel (Křídlo), byla sice oficiálně rozpuštěna, ale významné osobnosti mají nadále významný vliv.

AfD, která vznikla v roce 2013, se v průběhu let neustále posouvala doprava. Jeho platforma se původně soustředila na odpor vůči záchranným balíkům pro členy eurozóny, kteří se ocitli v problémech.

Významnou politickou silou se stala poté, co projevila rozhodný odpor proti rozhodnutí tehdejší spolkové kancléřky Angely Merkelové, když v roce 2015 povolila vstup do Německa velkému počtu uprchlíků a jiných migrantů. Do spolkového parlamentu se AfD dostala v roce 2017.

V nedávném období se AfD profilovala jako zastánkyně hnutí odporu proti vládním opatřením souvisejícím s pandemií vyvolanou koronavirem SARS-CoV-2.

Lídr AfD Tino Chrupalla v reakci na úterní rozhodnutí soudu řekl, že stranu překvapilo a nyní zváží, zda se proti verdiktu odvolá. Řekl, že nesouhlasí s rozhodnutím a „alternativní politiku“ bude v německém spolkovém parlamentu i na zemské úrovni prosazovat i nadále.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články