Sobota, 20 července, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomePro ŽenyJak se (nejen) pod rukama šperkařů rodí granátové zázraky

Jak se (nejen) pod rukama šperkařů rodí granátové zázraky

Specifické je pro české granáty hlavně to, že jejich krása se násobí, pokud se na šperk vsazují ve větším počtu. Dáno je to samozřejmě i relativně malou velikostí. Lze též použít spojení se středovým kamenem almadinem, který má podobnou barevnost.

Na přelomu 19. a 20. století byla oblíbená i kombinace s křišťálem. Právě z této doby se nám uchovala řada unikátních šperků. Hojně se tehdy granáty kombinovaly se zlatem a mědí.

Dnes jako tradiční kov vnímáme primárně stříbro. Je to z toho důvodu, že je měkčí a pro křehký granát vhodnější. Co se týče zpracování, může se tak dít strojově i ručně. Ruční výbrus je samozřejmě pracnější a vytvořený šperk je tak logicky dražší.

Ne vždy je však další zpracování nutné, zrna granátu drobná a přirozeně hladká. To umožnilo bezproblémové vsazování těchto kamenů do oděvů, pochev mečů a dýk a dalších typů užitého umění.

Chcete se přečíst více o dalších zajímavých tématech, špercích, módě nebo drahých kamenech? Podívejte se na náš blog. Můžete si zde například přečíst o různých variantách vzácného opálu nebo o krásně zlatém pyritu.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články