U příležitosti 7. ročníku Slovenského dne obezity, který je součástí Světového dne obezity, vyzvala Slovenská obezitologická asociace (SOA) ke zlepšení managementu obezity na Slovensku s tím, že obezitu je třeba vnímat jako onemocnění se závažnými důsledky.
Prvním kontaktem pro pacienta s obezitou jsou všeobecní lékaři pro dospělé, kteří mohou nejen poskytnout konzultaci, předepsat léčbu, ale také posunout pacienta ke konkrétnímu specialistovi.
Obezita je jednou z největších výzev globálního zdraví 21. století. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) žije většina světové populace v zemích, kde obezita zabíjí častěji než nedostatek potravy. Nadhmotností celosvětově trpí asi 2 miliardy lidí, předpokládá se, že asi 800 milionů má obezitu. Je alarmující, že obezita celosvětově postihuje také 250 milionů dětí.
„Žijeme ve společnosti, kde jsou nejlépe dostupná levná, vysokokalorická, nezdravá jídla a současně nám náš životní styl a způsob práce neumožňuje dostatečnou pohybovou aktivitu, což má za následek nadměrný přírůstek hmotnosti. Obezita nepřichází jen zaviněním jednotlivce, na jejímž vzniku za významně podílí i prostředí a společnost, která ho vytváří. Proto je nezbytné, aby se do řešení obezity jako globálního problému zapojila nejen odborná veřejnost, ale také klíčoví představitelé vlád, instituce na ochranu a podporu veřejného zdraví, producenti a distributoři potravin, ale i bezprostřední okolí pacienta s obezitou“ říká prof. MUDr. Jozef Šuvada, člen výkonné rady Světové zdravotnické organizace (WHO).
Na Slovensku chybí data i úhrady léčby zdravotními pojišťovnami
Pro plánování a rozvoj zdravotní politiky, ale i pro zlepšení managementu pacienta s obezitou odborníci definovali bariéry a navrhují tato řešení:

povinnost všeobecného lékaře hlásit na NCZI informace o výskytu obezity u pacientů
přiřazení specializovaných ambulancí k ambulancím lékařů prvního kontaktu
změna pravidel dispenzární péče o pacienty s obezitou
úhrada/částečná úhrada farmakoterapie a lázeňské léčby
úhrada výkonů bariatrické/metabolické chirurgie nad rámec objemu objednaných výkonů jednotlivých nemocnic
vytvoření registru pacientů s obezitou a registru pacientů po bariatrické/metabolické chirurgii
vzdělávání lékařů – na novou specializaci obezitologie, která aktuálně na Slovensku chybí
vzdělávání odborníků nelékařských specializací (odborník na výživu, trenér, psycholog) potřebných pro multidisciplinární management pacienta s obezitou
obezita, nadváha, hubnutí, dieta, sladkosti
ČTĚTE ROZHOVOR
Diabetoložka Fábryová: Boj s obezitou je jako jízda po „Routu 66“
„Neustále upozorňujeme klíčové instituce na všech úrovních, že pro zlepšení komplexního managementu obezity od vyšetření, přes diagnostiku, dietní a režimová opatření, farmakoterapii až po bariatricko/metabolickou chirurgii, je nezbytná dlouhodobá a kontinuální podpora, a to i ze strany finančních úhrad. , i ze strany Ministerstva zdravotnictví a vzdělávacích institucí,“ říká doc. MUDr. Ľubomíra Fábryová, specialistka na diabetologii, poruchy látkové přeměny a výživy, prezidentka Slovenské obezitologické asociace (SOA) a předsedkyně Obezitologické sekce Slovenské diabetologické společnosti (SDS).
Tip redakce: Chcete si udržet štíhlou linii? Vyzkoušejte k večeři recepty na lahodné saláty.