Čtvrtek, 23 května, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeRady a NávodyLze fazetou nahradit zub? Nahradí bělení?

Lze fazetou nahradit zub? Nahradí bělení?

Na úsměvu a zubech se odráží nejen nálada, ale také životní styl, úrazy, nehody, nemoci… Bezbolestným řešením problémů s úsměvem jsou fasety. Laicky řečeno, jsou to pevné skořápky, které se nalepí na přední část zubů a udělají malý velký zázrak – krásný úsměv.

„Fazetami dokážeme korigovat estetickou i funkční stránku zubu,“ říká stomatolog Ľuboš Ždiňák ze zubní kliniky Dr. Martin. Pomohou zkorigovat křivé přední zuby, mezeru mezi nimi a zamaskovat, že jsou zuby oslabené, odštěpené, zabarvené nebo prasklé.

„Řeší například i nechtěnou změnu tvaru zubu, problém, který vzniká věkem a opotřebováním zubní skloviny, což je vidět na maličkých odštěpených částech nebo prasklinkách. Fazety díky své tvrdosti splňují roli náhrady tkáně,“ pokračuje stomatolog. „Aplikace faset je miniinvazivní zákrok, šetrný k tvrdým zubním tkáním.“

Díky minimální tloušťce (0,3 až 0,5 milimetru) a barvě dokonale přizpůsobené ostatním zubům vypadají zuby s fasetami přirozeně. Aby to tak zůstalo, je třeba se o ně starat. „Péče je stejná bez ohledu na to, zda má člověk vlastní zuby nebo zuby s fasetami,“ říká Ľuboš Ždiňák. „Znamená to pravidelné čištění zubů kartáčky, mezizubními kartáčky, pomocí dentální nitě a jednoštětinového kartáčku a pravidelná profesionální dentální hygiena.“

Zubní lékař: Co s odumírajícím zaníceným zubem? Jak se dá zachránit?
Fazety nelze použít, pokud skřípete zuby. Přestože jsou fasety pevné a odolné, pravidelné působení velkého tlaku by je mohlo poškodit a vy byste chodili k zubaři častěji, než je milé. Fazety vám stomatolog nedoporučí ani v případě, kdy trpíte zánětem dásní nebo máte zuby natěsno a natlačené jeden na druhém.

Fazeta se lepí na zub, proto jí nelze nahradit chybějící zub, tehdy potřebujete implantát nebo můstek. Pokud vám však ze zubu chybí jen malá část, fasety jsou vhodné.

K vyčarování krásného nového úsměvu stačí jen tři návštěvy ambulance. Na první lékař zhodnotí stav zubů a doporučí materiál, ze kterého mají být fasety vyrobeny. „Mohou být keramické nebo kompozitní. Kompozitní dokáže zhotovit stomatolog v ambulanci, takže je to rychlejší, keramické vyrábí zubní technik a tento proces trvá déle. Pacientovi přesně vysvětlíme celý postup, provede se fotodokumentace a předběžný sken,“ vysvětluje doktor Ždiňák.

Druhá návštěva začne malým píchnutím – aplikací lokální anestézie, aby mohl zubař, aniž byste trpěli, připravit povrch zubů na aplikaci faset. Potom udělá otisky a skeny – podklady pro vyrobení dokonalé fasety přesně do vašich úst. A než bude hotová, na zuby vám aplikuje dočasné fasety, ať se hned můžete pyšnit pěkným úsměvem.

\“Na poslední, třetí návštěvě speciálním způsobem v lokální anestezii nalepíme trvalé fasety a člověk se zase může spokojeně a sebevědomě usmívat,\“ dodal doktor Ľuboš Ždiňák.

Největší mýty o fasetách
Vypadají uměle a nepřirozeně

Není to pravda, zkušený stomatolog nebo zubní technik dokážou fasety vymodelovat a zabarvit tak, že vypadají jako reálná zubní sklovina.

Jsou křehké a lámou se

Toto by mohla být pravda, kdyby byly fasety vyrobeny z nevhodného materiálu. Jsou-li vyrobeny z vhodného materiálu, a to z disilikátové keramiky, jsou několikrát odolnější než zubní sklovina.

Zuby pod fasetami trpí

Vitalita zubů není aplikováním faset nijak ohrožena. Samozřejmě, o zuby je třeba následně i správně pečovat.

Zkorigují křivé zuby

Aplikováním faset lze upravit pouze malé nepravidelnosti v postavení zubů a mohou vyřešit například mezeru mezi zuby, ale nikdy nenahradí strojek.

Ze zubů mohou kdykoli odpadnout

Přestože se mnoho lidí bojí, že se fasety mohou leckdy uvolnit, jde o zbytečnou obavu a mýtus. Adhezivní technika, kterou se fasety na zuby fixují, je při správném provedení zárukou pevné vazby mezi zubem a fasetou.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články