„Pokud to bude vypadat tak, že Charkov, Oděsu či Kyjev se Rusové budou snažit srovnat se zemí, na Západ se bude zvyšovat tlak, že by měl nějakým způsobem reagovat. Máme na stole jen špatné a horší scénáře a může za to jen ruský prezident Vladimir Putin,“ řekl pro Pravdu český expert na mezinárodní vztahy a zakladatele Global Arena Research Institute Michal Kořan.
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si stěžoval, že NATO dostatečně nepomáhá jeho zemi. Požaduje zejména vytvoření bezletové zóny. K tomuto vojenskému aspektu se ještě dostaneme, ale nejprve se zeptám, jestli je něco, co vám v této chvíli chybí v reakci Západu na válku, kterou Rusko rozpoutalo proti Ukrajině?
To, co děláme, je téměř maximum možného. Určitě bych šel ještě dále ve finančních sankcích a zaměřil se na banky. Už nyní nemá až 70 procent ruské ropy odbyt. Argument, že potřebujeme, aby fungovaly banky, které budou řešit transakce související s energiemi, proto není až tak silný. Samozřejmě, plyn je jiná kategorie. Přesto si myslím, že je možné rozšířit bankovní sankce. Některá opatření bychom měli vynucovat rychleji a tvrději. Takže lze říci, že se sankcemi se dá jít ještě dál. Ale velmi mě překvapilo, že Západ postupoval tak rychle a jednotně.
Jak vnímáte vojenskou pomoc?
Nevím, jakou má Ukrajina kapacitu, co se týká přijímání zbraní, a je zde také logistický aspekt. Můžeme si však položit otázku, zda Kyjevu dodávat sofistikovanější zbraňové systémy a v jakém počtu. Narážíme však na problémy, jak je k Ukrajincům dostat, a že se může stát, že je získají Rusové. Neříkám, že takové systémy bychom Kyjevu neměli dodávat, ale musíme to dobře promyslet.
Před několika týdny, tedy ještě před začátkem války, Pravda zveřejnila váš komentář, ve kterém jste mluvili o potřebě zavedení některých sankcí. Zmiňovali jste boj se strategickou korupcí, i to, jak se zaměřit na ruské oligarchy a odstřihnout je od Putinova režimu. Naplnilo se to, o čem jste psali?
Tehdy jsem o to jen tak snil. Mimo jiné jsem v tom článku zmiňoval dva argumenty. Jedním bylo, že bychom se měli snažit protnout vazby mezi oligarchy a režimem. Mám dojem, že se to už trochu děje. Například Roman Abramovič chce prodat svůj fotbalový klub Chelsea. Zvyšuje to povědomí o tom, co na Západě ruské peníze napáchaly. A s tím souvisí druhá strana mince. Z vazeb na Putina těžili také lidé na Západě. Otázkou je, jak je budou tyto sankce bolet. Děláme velké a správné kroky. Nyní se však jedná o to, abychom to vydrželi. Samozřejmě o dalším vývoji se dá mluvit jen teoreticky. Nevíme, co se stane. Už ale poslouchám názory, že kdyby se Putin stáhl, měli bychom odvolat sankce. Podle toho, co se bude dít, budou před námi ještě stát velmi náročná rozhodnutí a udržet dlouhodobou jednotu nebude jednoduché.
Na čem to může záviset?
Nechci vyznít nějak skepticky, ale bez ohledu na to, jak to dopadne, do jednoho či dvou let naše jednota do jisté míry povolí. Je to přirozené. Nebudeme mít dlouhodobě všichni stejný názor na to, co se děje. Ale jsou mechanismy, které jsme nyní přijali a měly by zde již zůstat navždy. Například to, jak pojedeme po lidech, kteří budou využívat zisky ze špinavých peněz. Toto je třeba dostat do našich zákonů, abychom tyto nástroje měli k dispozici do budoucna. Pokud bychom v případě pozitivnějšího vývoje měli případně některé sankce uvolnit, měly by to být ty, které bolí víc i nás. Například v oblasti dodávek plynu. Méně, co se týká ropy. Dříve umíme zaplatit vyšší cenu za benzin. Horší je to, když budeme muset omezovat vytápění a průmyslovou výrobu pro nedostatek plynu, s čímž může souviset i elektřina. Ale řeknu to tak, že sice se o těchto věcech můžeme hypoteticky bavit, ale osobně si nemyslím, že se situace zlepší.
Čili deeskalace je nejméně pravděpodobný scénář?
Podle mě je tomu tak. Hrozí scénář čečenského Grozného či syrského Aleppa, tedy barbarské bombardování měst. Pokud se takový vývoj bude naplňovat, Západ bude muset řešit, co dál. Putin zatím nemá důvod ustupovat. I kdyby se ho podařilo zatlačit do kouta tak, že by Ukrajinci dokázali zastavit ruský postup. Jenže potom se může stát, že si Putin vymyslí záminku o útočícím Západě a někde použije taktickou jadernou zbraň. Pokládám to za pravděpodobnější scénář než to, že by se v jistém momentě rozhodl stáhnout a pokusil se zachránit si tvář. Dovedu si to představit jen v případě, že by Rusko sankce tak zabolely, že by šéfa Kremlu zásadně oslabily a možná by to dospělo až k nějakému vnitřnímu převratu.
Co si tedy myslíte o návrhu, aby NATO nad Ukrajinou vytvořilo bezletovou zónu? Je možné chápat Zelenského, že ji požaduje. Byla by to však velká eskalace a pravděpodobně by to Západ a Rusko přiblížily ke konfliktu a až k jaderné válce.