Šéfové amerických tajných služeb ve svých analýzách označili ruského prezidenta Vladimira Putina za „rozzlobeného“ izolovaného vůdce, který se snaží získat globální vliv a momentálně je zklamán z toho, že invaze ruské armády na Ukrajinu nejde podle plánu.
Dlouholetý ruský prezident v sobě už mnoho let „dusí výbušnou směs křivdy a ambicí“, řekl americkým zákonodárcům ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns.
Ředitel CIA se také zmínil o „systému“ zavedeném ruským prezidentem, v němž je okruh jeho poradců „což užší“. Tento trend ještě více akceleroval během pandemie koronaviru. „Jde o systém, ve kterém obecně kvůli kariéře není dobré zpochybňovat jeho (Putinův) úsudek, nebo mu oponovat,“ řekl Burns.
Invazi Ruska na Ukrajinu označil Burns za věc Putinova „hlubokého osobního přesvědčení“, za jeho střet s Evropou a Spojenými státy. Podle Burnse Putinův plán spočíval v dobytí Kyjeva během prvních dvou dnů invaze, proto je nyní kvůli nedostatečnému pokroku „rozzlobený a zklamaný“. Burns očekává, že Putin nyní pravděpodobně zdvojnásobí sílu a pokusí se rozdrtit ukrajinskou armádu bez ohledu na civilní oběti.
Šéfka Národní zpravodajské služby Avril Hainesová prohlásila, že Putina – podle přesvědčení zpravodajů – zlobí nedostatek úcty vůči své osobě ze strany Západu.
Podle Hainesové neočekával ani tak velký odpor Ukrajinců proti ruské invazi a ani takovou sílu a rychlost sankcí uvalených na Rusko a jeho představitele mnoha zeměmi na světě. Dodala, že podle analytiků je nepravděpodobné, že by Putina dosavadní neúspěchy odradily – útoky mohou teprve eskalovat, upozornila Hainesová.
„Cítí, že tohle je válka, kterou si nemůže dovolit prohrát,“ řekla na margo konfliktu na Ukrajině. „Ale to, co by mohl být ochoten akceptovat jako výhru, se může časem změnit,“ upozornila. Putinova invaze na Ukrajinu byla podle Hainesové „šokem“ pro geopolitický řád s „důsledky do budoucnosti, kterým teprve začínáme rozumět, ale určitě budou“.
Generálporučík Scott Berrier, ředitel obranné zpravodajské služby Pentagonu, uvedl, že Rusko pod Putinovým vedením intenzivně pracuje na modernizaci svých zbraní, zejména taktických jaderných. „Domnívám se, že si myslí, že mu to dává asymetrickou výhodu,“ vysvětlil Barrier.
Putin koncem února vyvolal všeobecné zděšení, když vydal rozkaz uvést ruské jaderné síly do stavu nejvyšší pohotovosti. Někteří američtí představitelé se v soukromých rozhovorech vyjádřili, že v tom nejhorším případě by mohl nařídit rozmístění takových minijaderných zbraní směrem na nějaké město.
Čtvrtý den: Putin aktivoval jaderné rakety, EU nakoupí Ukrajině zbraně
Hiring představitelů amerických zpravodajských služeb v Kongresu měl být věnován globálním hrozbám, ale značně dominovaly otázky o již dva týdny trvající ruské invazi do sousední Ukrajiny.