Čtvrtek, 23 května, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeRady a NávodyVíte, jak na dovolené neutratit ani korunu za ubytování? Odpovědí je house...

Víte, jak na dovolené neutratit ani korunu za ubytování? Odpovědí je house sitting

V posledních letech se na stále více platformách, sociálních sítích, ale třeba i v cestovatelských pořadech v televizi zmiňuje house sitting. Už jste se s tímto pojmem setkali? Víte, co si pod ním představit? Nebo dokonce patříte k těm, kteří mají s house sittingem osobní zkušenost? Tak či onak v tomto článku naleznete užitečné informace o tom, jak si právě prostřednictvím této služby užít parádní dovolenou s ubytováním zdarma.

Co je house sitting?

Tuto službu ze všech nejdříve začali využívat low cost cestovatelé a digitální nomádi, tedy lidé, kteří mohou pracovat odkudkoliv, kde je internetové připojení a elektrická zásuvka na notebook. House sitting totiž představuje možnost, jak při cestování ušetřit nemalé finanční částky za ubytování.

Pro druhou stranu, tedy hostitele, jde o skvělý způsob, jak moci opustit svůj domov na jakkoliv dlouhou dobu a vědět, že o dům, květiny, zahrádku, bazén, ale klidně i o domácí zvířata se někdo skvěle postará.

Smyslem house sittingu totiž je propojit cestovatele s majiteli domů, kteří nabízejí svůj dům či byt zdarma k užívání výměnou za to, že o něj budou hosté při jeho obývání pečovat.

House sitting se těší velké oblibě zejména v Austrálii, některých částech Ameriky, Kanadě, Velké Británii či ve Francii. A to především proto, že po dvou letech, kdy byl celý svět kvůli pandemii pod zámkem, se hoteliéři snaží dohnat finanční ztráty. A najít ubytování za nepřemrštěnou cenu se tak rovná menšímu zázraku. U nás jde zatím o službu, kterou využívají i low cost cestovatelé jen výjimečně a na svůj boom v České republice tedy house sitting teprve čeká.

Máte-li hlouběji do kapsy a přemýšlíte, jak minimalizovat dluhy v rodině a zároveň moci na chvíli změnit prostředí a vzít rodinu na nízkonákladovou dovolenou, zahoďte předsudky a jděte do toho.

Jak s house sittingem začít?

Vzhledem k tomu, že v našich končinách, jak zmiňujeme, na svou slávu house sitting teprve čeká, je v tuto chvíli nejlepším způsobem, jak se s hosty nebo hostiteli propojit, registrace na zahraničních house sitting platformách. Zde si vytvoříte profil a můžete hledat. Najdete zde i nespočet recenzí na hostitele i hosty. Většinou jde o pozitivní hodnocení. Můžeme však pozorovat, že u negativních recenzí se opakují důvody k nespokojenosti související se špatnou komunikací a nedorozuměními. Zejména při psaní požadavků byste proto měli být co nejkonkrétnější, aby bylo vše jasné.

House sitterem se může stát kdokoliv. Svobodní lidé, celé rodiny, páry, senioři, a klidně s vámi mohou přijet i čtyřnozí mazlíčci, nebude-li to vadit majiteli ubytování. Měli byste však splňovat základní předpoklad, kterým je spolehlivost, důvěryhodnost a často i láska ke zvířatům, neboť je více než pravděpodobné, že budete opatrovat kromě domu i je.

Chcete-li se zaregistrovat jako host hledající zajímavé lokace pro svou dovolenou, stačí si vytvořit profil, prohledávat nabídky, a až narazíte na některou, která vás dostatečně zaujme, přihlásit se o ni. Po posouzení vašeho profilu se hostitel rozhodne, zda se s vámi domluví, nebo vaši žádost odmítne.

Zvyšte své šance na uskutečnění house sittingu perfektně vyhlížejícím profilem

Objevili jste nabídku home sitting ubytování, která vám naprosto učarovala, a přemýšlíte, jak co nejvíce zvýšit své šance na úspěch u hostitele? Odpověď je jednoduchá. Vytvořte si na platformě zprostředkovatele profil tak propracovaný a osobitý, že z něj bude hostitel natolik nadšený, že vás bude prosit, abyste k němu přijeli.

Základem je zajímavý popis. Co nejpodrobněji se pokuste popsat sebe a lidi, kteří s vámi přijedou. Vytvořte také stručný příběh o tom, proč právě vy jste pro hostitele house sitter snů. Nezapomeňte vypíchnout všechny vaše přednosti, mezi nimiž by na prvních místech měla být čistotnost, spolehlivost a zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že hostitelé jistě upřednostní nekuřáka a abstinenta. Neměli byste o sobě ale lhát. Je proto rozhodně lepší do profilu napsat, že jste sice kuřák, ale zásadně nekouříte uvnitř domu, nebo že sice alkohol neodmítáte, ale rozhodně nemáte v úmyslu dělat v hostitelově domě party.

Na svůj profil na platformě ideálně nahrajte také nějaké lichotivé fotky a případně také recenze od předchozích hostitelů, pokud jste již někde house sitterem byli.

Kolik za ubytování prostřednictvím house sittingu zaplatíte?

Nejběžnější praxí je, že za house sitting ubytování nezaplatíte nic kromě zanedbatelného členského poplatku při registraci na platformu zprostředkovatele. V naprosté většině případů hostitelé žádné další poplatky nevyžadují. Výjimkou může být dlouhodobé několikaměsíční obývání domu, kdy se s majitelem můžete jako host dohodnout, že mu budete platit elektřinu nebo třeba vodu, kterou spotřebujete. Vždy je to ale na operativní dohodě mezi vámi a majitelem, který vám dům či byt nabízí k dispozici.

Díky house sittingu můžete jednoduše zrealizovat dovolenou snů, aniž byste museli uvažovat nad tím, zda vám budou stačit vaše úspory, nebo přijde na řadu řešení, jako je půjčka na účet za předražené ubytování.

Mezi nejčastější požadavky hostitelů patří sekání zahrady, vybírání pošty a jejího přeposílání majiteli, krmení a venčení domácích mazlíčků, základní úklid, zalévání rostlin a trávníků nebo třeba čištění bazénu. Občas se ale na house sitting platformách objeví i požadavky poněkud speciálnějšího charakteru.

Hostitelé například mohou poptávat hosty, kteří dokážou opravit elektroniku nebo kteří během svého pobytu zvládnout vyplít záhon, naštípat dříví nebo třeba vymalovat pokoj. Jde jednoduše o výměnu služeb.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články