Dvě koupelny, bezmála stejná rozloha, podobná dispozice, příbuzný design, ale přesto podstatný rozdíl. Víte, jaký sprchový kout byste zvolili?
Koupelnu rekonstruujeme jednou, maximálně dvakrát za život, takže nám denně slouží desítky let. Jakákoli chyba by se tedy jen těžko přehlížela. Pokud nemáte vedle sebe fundovaného odborníka, budete si muset poradit sami. A víte, jak při rozhodování o sprchovacím koutě postupovat? Se správným návodem to (překvapivě) není až taková věda.
4 kroky, jak si správně vybrat
Zapuštěný versus v prostoru
1|Vnímejte prostor
V první řadě je třeba si všímat rozměru místnosti, umístění šachty s tvz. stoupačkami, pokud jde o byt, protože s tím nic neuděláme. Dále záváží, jestli je v místnosti okno, které představuje zdroj denního světla.
Pokud je rozloha přijatelná, to znamená, že na sprchový kout zbývá alespoň 90 × 90 cm vnitřní použitelné plochy, uvažovala bych io zděné variantě. V koupelnách spojených s toaletou lze za zděnou stěnu pěkně skrýt záchod nebo zavěsit na ni umyvadlo a zrcadlo. V koupelnách bez okna se snažím zdění vyhnout, protože příčka prostor zbytečně zatíží. Pokud na zapuštěném sprchovacím koutě přece jen trváte, zvažte zdění sklobetonem.
Sprchový kout v prostoru
2| Posuzujte dispozici
I menší koupelna, pokud nemá klasický čtvercový nebo obdélníkový tvar, ale jsou v ní různé výklenky, poskytuje prostor pro zapuštěný sprchový kout. Samozřejmě opět záleží na jeho použitelném rozměru. V případě, že zapuštěná sprcha je vaším snem, ale v koupelně na ni není místo, podívejte se na dispozici celého bytu. Někdy docela stačí o pár centimetrů zmenšit sousedící spíž nebo přesunout vstup do koupelny na jinou stěnu a zkrátit chodbu.
3| Zohledněte cenu
Většina koupelnových studií v současnosti nabízí jen to, co si trh a klienti žádají. To je především čistý design a hranaté linie. Volbou číslo jedna jsou tedy bezrámové sprchové kouty, které jsou fantastické i do malých prostor. Působí moderně, nadčasově, krásně se kombinují a koupelna díky nim zůstává vzdušná.