Čtvrtek, 23 května, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeRady a NávodyJak investovat do startupů a jaké jsou nejlepší příležitosti pro vstup na...

Jak investovat do startupů a jaké jsou nejlepší příležitosti pro vstup na trh s novými technologiemi?

Slovo startup se stalo tak známým, že snad jen málokdo si neumí aspoň vzdáleně představit, o co se jedná. Co je ale laické společnosti spíše neznámé, je, jak a proč se dá investovat právě do těchto nových technologických společností. Jestliže hledáte nové investiční příležitosti, může to být to pravé ořechové. Jak to celé funguje?

Co je to vlastně startup?

Pojem startup se hlavně v posledních pár letech stal dost užívaným a firmy se takto rády označují, ačkoliv dost z nich neprávem. Definice startupu není zcela jednoznačná, a proto může být složitější odlišovat, co startupem je, a co už ne.

Obecně se dá říct, že se jedná o nově vzniklou technologicky zaměřenou společnost s inovativním nápadem a předpokladem k rychlému růstu. Nápad není jen originální, ale také dobře rozšiřitelný a opakovatelný. Taková společnost by měla mít předpoklady ke globálnímu uplatnění.

Víte co je to Google nebo Uber? I tyto společnosti, ač jsou z nich dnes opravdoví giganti, začínali původně jako startup. Vytvořené na koleni nadšenci, s minimálním vkladem, ale skvělým nápadem.

Finanční prostředky, kterých ze začátku nemusí být třeba mnoho, se později řeší právě formou investorů. Pokud startup prorazí, může vzrůst skutečně raketovou rychlostí. Bohužel ale zdaleka ne všechny společnosti mají takové štěstí, a proto s sebou přinášejí i značnou rizikovost.

Proč přemýšlet nad investicí do nových technologických společností?

Může to být jednoduše proto, že máte peníze nazbyt, diverzifikujete svoje portfolio a produkt společnosti vám dává smysl. Je pro vás nějakým způsobem blízký, oslovil vás a věříte mu. Peníze lidé dávají do startupů i proto, že je vidět, jak jdou posledních pár let nahoru a je skutečně možné z nich profitovat.

V případě úspěchu je výnosnost o dost rychlejší a vyšší než je pravidlem u jiných druhů investic. Samozřejmě je to ale nepředvídatelné.

Jak investovat?

Dobře si před investicí promyslete zejména do jakých společností peníze dáte, kolik peněz chcete vložit a co od toho očekáváte. Prověřte si, jak je na tom trh, vámi zvolenou společnost a hlavně lidi v ní. Sami poznáte, jestli vám to sedí nebo ne. Samozřejmě se lépe investuje do věcí, kterým věříte a se zakladateli vás pojí podobné hodnoty.

Důležité je nesoustředit svoji pozornost jen na společnosti, které se vám líbí a jejich produktu třeba rozumíte, ale i startupy soustřeďující se na produkt, který je moderní a žádaný. Přece jen musíte brát v potaz jak potenciální výnos a zhodnocení vašich vložených prostředků, tak riziko projektu.

Nedávejte vše pouze do jedné společnosti, ale zkuste se zaměřit na víc potenciálních partnerů. Taky investujte pouze takovou částku, u které vás její případná ztráta příliš nezasáhne.

Startupy, které se dobře rozjíždějí, a je jasné, že budou prosperovat, mají většinou několik investičních kol. Pokud cítíte, že je to to pravé a výnos bude velký, investujte znova. Jestliže nemáte zrovna volné finance, nebankovní půjčka může být vaší krátkodobou pomocí.

Investovat můžete přes platformu nebo si společnost najít sami

Není nad to spoléhat se jen na sebe a svůj úsudek. Lidé s tímto životním heslem se možná rádi poohlídnou po startupu sami, udělají si průzkum trhu a sami zareagují na poptávku společnosti, případně ji aktivně osloví.

Existují konference a podnikatelské trhy, na kterých se vám majitelé a zakladatelé startupu představí a můžete si s nimi osobně promluvit. Je to nejlepší způsob, jak se sami přesvědčit, do kterého podniku chcete svoje peníze a důvěru vložit a jestli vůbec.

Vaši pozornost mohou upoutat i startupy, které se účastní soutěží. Stačí trochu aktivního hledání a může to být nakonec i zábava.

Pokud máte rádi pohodlí a nechce se vám dohledávat jednotlivé společnosti, určitě oceníte, když vám s výběrem a celkovou investicí někdo pomůže. K tomuto účelu slouží několik firem a platforem, které se mohou o investice postarat za vás, nebo vám aspoň sdruží na jednom místě zajímavou nabídku.

Nechcete investovat moc, ale pořád se chcete zapojit? Ideální je crowdfunding

Můžete investovat i v řádu stokorun a sami si vybrat společnost, do které peníze dáte. Navíc všechny takové možnosti snadno najdete na internetu. Další platformy vás spojí se startupy, které by pro vás mohly být zajímavé a investice potom proběhne přímo přes tuto společnost.

Například investorský klub funguje hlavně na osobním setkání. Jako bonus se pořádají přednášky a vzdělávací akce a vždycky je tam někdo, kdo vám s investicí rád poradí. Můžete být také členem privátního investorského klubu, kde se vám dostane ještě větší míry péče a zájmu.

Investovat velmi snadno a rychle můžete také přes jednu z mnoha investičních platforem. V podstatě si stačí otevřít prohlížeč, zadat požadované heslo do vyhledávače a uvidíte sami, kolik takových nabídek na vás vyskočí. Propojí vás se startupy nebo vám nabídnou ucelený katalog, poradí s výběrem, pomohou s investicí a poté se o ni starají. Samozřejmě za provizi.

Riziková investice, na které můžete zbohatnout

Cítíte se na investici do startupu? Bylo by nefér nezdůraznit, o jak rizikový projekt se jedná.

Na druhou stranu si představte třeba společnost Rohlík, která je startupem a její hodnota je obrovská. Firma prožila několik investičních kol, zažila raketový rozjezd a rozšířila se. Bohužel, investice do firem těchto rozměrů, které jsou již na trhu déle a úspěšně se drží, jsou obrovské. Jestliže chcete být jejich součástí, jsou samozřejmě způsoby, např. nebankovní půjčka, protože u těchto firem už výnos očekáváte. Ale pořád se jedná o rizikový kapitál, navíc na dluh.

Zato malé startupy s velkým potenciálem jsou rády za každého investora. Navíc budete mít jedinečnou možnost proniknout až do jádra společnosti a sdílet její vizi.

I když letošní rok je oproti loňskému trošku slabší v rozmachu nových technologických společností, startupy pořád vedou a nové firmy se neustále vyvíjejí a rostou.

Krom možného výdělku na výnosech pro vás může být zajímavé zkusit investovat úplně jiným způsobem.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články