Máte doma nadměrně suchý vzduch? Tento problém je v zimních měsících a v topné sezóně častý. Naštěstí se jej můžete snadno a rychle zbavit.
Sucho v domě není nic pro mě, dalo by se říct. I když si to málokdo uvědomuje, nadměrně suché ovzduší může způsobit nemalé potíže. Ovlivňuje jak zdraví obyvatel, tak i celkovou kvalitu bydlení. Pokud třeba trpíte na noční suchý kašel, za nimiž nestojí bakterie ani viry, viníkem zřejmě bude nedostatečná vlhkost vzduchu, která by se měla pohybovat mezi čtyřiceti až šedesáti procenty (přesnou hodnotu vám zjistí měřič vlhkosti). Vlhkost vzduchu má vliv ale i na celou řadu dalších faktorů, jako je například přenos virů. V extrémně suchém prostředí přežívají mnohem déle než v prostředí vlhčím, respektive v prostředí se správnou vlhkostí. Jak ji dosáhnout?
Změřte si vlhkost ve svém domě
V první řadě je na místě investovat do zmíněného měřiče vlhkosti, na základě něhož zjistíte, jak na tom váš interiér je. Je-li v patřičném rozmezí, nemusíte dělat nic. V ostatních případech je ale radno zasáhnout, tedy nízkou vlhkost zvyšovat a vysokou naopak snižovat. A to je možné hned několika způsoby.
Nádržka s vodou, zvlhčovač, nebo ventilátor?
Cenově nejdostupnější cestou vedoucí ke zvýšení vlhkosti v místnosti je nádržka s vodou zavěšená na radiátoru. Aby ale byla efektivní, je třeba ji pravidelně doplňovat. Mějte na paměti, že čím více topíte, tím rychleji se voda v ní vypaří. Mnohem více praktické v tomto ohledu jsou zvlhčovače vzduchu. Ty v sobě mívají zabudované i měřiče vlhkosti a spouští se jen v okamžiku, kdy vlhkost v místnosti klesne pod nastavený stupeň. Doporučit jistě lze v titulku tohoto článku zmíněný ventilátor s vodní mlhou, jejíž rozptyl zajišťuje intenzivní proudění vzduchu. Tyto ventilátory je navíc vhodné instalovat i v exteriéru, třeba na terase či zahradě. To je zase k nezaplacení během suchých letních měsíců.